Kratšia a jednoduchšia trasa lesnými cestičkami po južnom úbočí hrebeňa je oživením spomienok na významného človeka, ktorý sa zaslúžil o rozvoj regiónu pod Veľkou Javorinou. Jozef Ľudovít Holuby, predstaviteľ slovenského národného hnutia, evanjelický farár, etnograf, historik, botanik a najmä milovník podjavorinskej prírody.


LESNÝ POLMARATÓN   J.Ľ.Holubyho

17KM:675M+

70% mäkký povrch / 30% asfalt

GPX + NAVIGÁCIA (2024) PROFIL + MAPA (2023)


Národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, nemá budúcnosť. (W.Ch.)


Túto trasu môžeš absolvovať behom, alebo chôdzou. Nezabudni na vhodný výstroj a výzbroj - prispôsobený predpovedi počasia, pitný režim, rýchlu energiu a nabitý mobil s navigáciou, ktorú vieš aj používať. Maj na pamäti, že v lese sa stmieva skôr a v tme sa orientuje ťažko. Trať nie je v teréne preznačená. Stiahni si .gpx súbor a ideš!


Štartuješ v Cetune pred reštauráciou - pri cyklistickom smerovníku Cetuna. Okamžite sa napájaš na modrú TZT, ktorá Ťa vyvádza chvíľu lesom, chvíľu asfaltkou popri chate Na Kýčeri k turistickému smerovníku Veľká Javorina - Parkovisko. Tu to striháš kolmo hore somárskou lúkou až k vysielaču. Bravo! Máš za sebou už takmer 600 výživných, výškových metrov. Prvý český turistický smerovník Ťa posiela vpravo po vrstevnici (zelená TZT) k druhému. Tu sa napájaš VPRAVO!!! na červenú TZT (cesta hrdinov SNP), mávaš ľavačkou bratom na Moravu a pokračuješ popri lyžiarskom vleku až k chate. (Okolo vysielača opisuješ takmer kružnicu.) Od chaty zbiehaš prudkou zjazdovkou vľavo až k údolnej stanici lyžiarskeho vleku. Naľavo nachádzaš nenápadnú úzku cestu - vchod do lesa. Nehanbíš sa a vchádzaš. Neskôr sa napájaš na štrkovú, žlto značenú cyklotrasu - Krivobučková a odbočuješ na ňu vľavo. Cyklotrasou pokračuješ až k miestu, kde sa odpája zo štrkovej cesty vpravo dolu a pokračuje klesaním o niekoľko desiatok výškových metrov nižšie. Pozor na fest prudké klesanie! Prichádzaš ku kríženiu s ďalšou lesnou cestou - Kopaná, kde odbočuješ vľavo a týmto manévrom opúšťaš cyklotrasu. Príjemným lesným chodníkom pokračuješ popri krmelcu a nohatého poľovníckeho posedu, kde sa Tvoja cesta stáča prudko vľavo. Nasleduje tmavý, jedľový "les v lese", lovecký posed, ktorý sa tvári ako výťah v nákupnom centre, prudká pravotočivá zákruta v závere doliny, krmelec a neskôr poľovnícka chata po ľavej strane. Ďalej Ťa zdravia sadroví trpaslíci na križovatke lesných ciest, dávaš si s nimi "selfíčko" vybiehaš mierny briežok a pokračuješ stále miernym klesaním, inštinktívne najschodnejšou cestou. Za lúkou Kohútová mierne vpravo, prechádzaš popri kóte Kliny, vychádzaš z lesa a už Ťa vítajú prvé domy obce Hrubá Strana. Na prvej križovatke točíš mierne vpravo a upaľuješ dolu ulicou. Štekajú na Teba psy a už z diaľky vidíš Pohostinstvo Javorinka - nie je to fatamorgána, ale skutočnosť. V Pohostinstve Javorinka Ti už čapujú dobré pivo, alebo kofolu, zbieraš posledné sily a pred Tebou je už len asfaltová "cieľová rovinka". Na križovatke, pri autobusovej zastávke odbočuješ vpravo - smer Cetuna. V žiadnom prípade nenastupuješ na autobus!  Zbeh z kopca do osady Podvišňové s ľavotočivou zákrutou, potom jednoduchý výstup na kopček s výhľadom na Cetunu - Tvoj dnešný cieľ. Zbiehaš kopček, vyberáš prudkú pravotočivú zákrutu a o pár stoviek metrov prichádzaš do cieľa!


Odmeňuješ sa poriadnym kusom mäsa, alebo inou kalorickou bombou, zapisuješ sa do knihy návštev a stáva sa z Teba 

víťaz dnešného dňa!