HMB:PEŠIA

HORSKÝ BEH / HORSKÁ CHÔDZA

GPX + NAVIGÁCIA (2024) PROFIL + MAPA (2023)

42,2KM:1130M+

80% mäkký povrch / 20% asfalt

slovný popis trasy:

Štartuješ v obci Cetuna, pred terasou reštaurácie Saloon Cetuna pri cyklistickom smerovníku. Tu osadená tabuľka s logom HMB42 Ti ponúka užitočné informácie. Pomocou načítania QR kódov si ich berieš so sebou do mobilu, alebo hodiniek. Nezabúdaš na vhodnú obuv, výstroj prispôsobený predpovedi počasia, dostatok tekutín, rýchlu energiu a ak chceš, tak aj paličky - na úvod Ťa čaká riadny stupák. Máš na pamäti, že v lesoch sa stmieva skôr a v tme sa orientuje ťažko.

Okamžite sa napájaš na modrú turistickú značku, smer Veľká Javorina. Tá Ťa vyvádza z dediny takmer 600 metrovým stúpaním, chvíľku lesom, chvíľku asfaltom až k lesníckej chate Na KýčeriKrivobučková, potom zase lesom až k smerovníku Parkovisko na Veľkej Javorine. Tu to striháš priamo cez lúku na hrebeň k vysielaču, alebo zachádzaš asfaltkou vpravo k Holubyho chate na jedno orosené. Táto zachádzka Ťa stojí zhruba 400m na vzdialenosť, ale je to dobrá investícia nakoľko je najbližší výčap veľmi, veľmi ďaleko. Po občerstvení pokračuješ cestou hore k vysielaču.

Pri vysielači narážaš na prvý český turistický smerovník, ktorý Ťa posiela vpravo - zelenou prepojkou, po vrstevnici k ďalšiemu. Tu sa napájaš na legendárnu Cestu hrdinov SNP. Berieš to prvou vľavo, dolu po červenej a užívaš si najrýchlejší úsek celej trasy. Tak... Príjemný let! Ale, opatrne! Nechceš krvavé kolená na prvom kopci.

Neskôr sa napájaš na novú, asfaltovú cestu, ktorá Ťa privádza ku Kamenné boudě s parkoviskom. Tu sa cesta mení na rozbitú, štrkovú a privádza Ťa k horskému priechodu Hrabina. Pozor však na frekventovanú cestu 1.triedy, ktorá Ti kríži chodník! Skutočne nebezpečné miesto! Pokračuješ na druhú stranu cesty k smerovníku a ideš ďalej po červenej SNPéčke príjemnou lesnou cestičkou. Ak zabočíš v lese pár desiatok metrov vľavo, dostaneš sa na úžasné odpočinkové miesto s nádherným výhľadom, rozhľadňou a občerstvením Bistro Vintrovka, kde Ťa radi privítajú a potešia sa, ak si u nich chvíľku odpočinieš. Ľudia, ktorých tu stretneš majú rovnakú krvnú skupinu ako Ty - to spoznáš hneď. Pokračuješ späť k SNPéčke, alebo to strihneš po lúke smerom na východ.  Kocháš sa výhľadmi na hrebeň Bielych Karpát a pasúce sa kravy, prichádzaš ku kríženiu s asfaltkou. Na malom kopčeku Dubina nachádzaš smerovník. Tu opúšťaš asfaltku - odbočuješ na lúku a pokračuješ po červenej turistickej značke (cesta hrdinov SNP resp. Stezka Českem) na východ.

Postupne sa červeno značeným chodníkom popri asfaltke dostávaš na kopec s odpočívadlom nad obcou Březová. Tu odbočuješ vpravo - požltej TZT. Vychutnávaš si výhľady a popri tom hopsáš asfaltkou dolu až po prudkú ľavotočivú zákrutu. Tu sa značka odpája z asfaltky a pokračuje novou cyklotrasou na okraji lesa. Neskôr ju opúšťa a vnára sa hlbšie do lesa, potom opäť na jeho okraj až po miesto, kde cyklotrasa končí. Ďalej pokračuješ stúpaním po lúčnom chodníčku na hrebeň, ďalej popri malom lesíku a vychutnávaš impozantné výhľady. Na opačnej strane lesíka je skrytý smerovník Nová Hora - CZ. Frčíš ďalej po žltej značke najprv lúkou, neskôr vchádzaš do lesa a prekračuješ štátnu hranicu. Vitaj späť na Slovensku!

Žlto značený chodník Ti ponúka lesnú exkurziu až na najvyšší bod hrebeňa - Nová Hora - SK. Áno, sú dve. Jedna česká, jedna slovenská. Pokračuješ žlto značeným chodníkom cez hustý les a neschádzaš z hrebeňa. Pozor na prudké klesanie! V tomto úseku je turistické značenie veľmi slabé. Ľahko tu poblúdiš. Navyše je tu terén "popretkávaný" všakovakými zvážnicami, ktoré sa tvária ako cestičky. Ty sa však nenecháš oklamať a pokračuješ stále žltou až ku smerovníku Horné Kameničné.

Tu "presedlávaš" na zelenú značku vpravo, užívaš si krásny lúčny úsek s výhľadom do Bošáckej doliny s Veľkým Lopeníkom cez ľavé plece. Vchádzaš do odľahlej osady Dorotkovci, pokračuješ lesnými chodníčkami, občas lúkami, Po zadku sa kĺžeš najprudším svahom na trati - s pracovným názvom "padák". Neskôr - v malej terénnej kotlinke, kde sa zelená značka prudko stáča vľavo (až 90°) do osady Rolincová, značku opúšťaš a vybiehaš priamo - rovno za nosom - na malý kopček s krásnym výhľadom na Lysicu, Moravské LieskovéMalé Karpaty v pozadí. Pokračuješ  po prejazdenej ceste, ktorá sa stáča mierne vpravo zvlnenou lúkou, neskôr sa zmení na nepríjemný kamenistý žľab a dovedie Ťa do obce Moravské Lieskové. Na prvej križovatke medzi domami odbočuješ vpravo a prichádzaš k hlavnej ulici, kde si dopĺňaš zásoby v Potravinách u Ivety, alebo hasíš smäd v Pohostinstve u Ikáša.

Mostom za krčmou prekročíš Lieskovský potok a na križovatke za mostom odbočuješ vľavo na cestu, ktorá Ťa vyvádza z dediny. Nebezpečné kríženie s cestou I.triedy prechádzaš veľmi opatrne. Pokračuješ cestou smerom na Bzince pod Javorinou a po 320m odbočuješ na poľnú cestu vpravo. Tu si odhryzuješ z posledného úseku Tvojho dnešného výletu.

Široká poľná cesta s náročným, tiahlym stúpaním sa zatáča najprv vpravo, neskôr vľavo a potom Ťa lúčnym úsekom vyvádza pod zalesnený kopec Ostrý vrch. Ďalej pokračuješ dobre viditeľnou poľnou cestou po hrebeni až do obce Hrubá Strana. Na križovatke, pri autobusovej zastávke odbočuješ vľavo - v žiadnom prípade nenastupuješ na autobus! V Pohostinstve Javorinka Ti už čapujú dobré pivo, alebo kofolu, zbieraš posledné sily a pred Tebou je už len asfaltová "cieľová rovinka". Zbeh z kopca do osady Podvišňové s ľavotočivou zákrutou, potom jednoduchý výstup na kopček s výhľadom na Cetunu - Tvoj dnešný cieľ. Zbiehaš kopček, vyberáš prudkú pravotočivú zákrutu a o pár stoviek metrov prichádzaš do cieľa!

Odmeňuješ sa poriadnym kusom mäsa, alebo inou kalorickou bombou, zapisuješ sa do knihy návštev a stáva sa z Teba víťaz dnešného dňa!

ZNAČENIE V TERÉNE